تا 70% تخفیف + خرید اقساطی

آشنایی با اصول اولیه عکاسی

آشنایی با اصول اولیه عکاسی
شیگلم

اگر می خواهید با اصول اولیه عکاسی آشنا شوید در این مقاله از مجله کادولین با ما همراه باشید. زمانی که عکس گرفتن با دوربین را بلد باشید، به شما کمک می کند تا با دوربینی که در اختیار دارید آشنایی بیشتری پیدا کرده و بتوانید، با آن عکس های بهتری بگیرید. تمرین و تکرار و درک درستی از عکاسی به شما کمک می کند تا با دوربینی که در اختیار دارید، به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید.

اصول اولیه عکاسی

پیش از بحث در مورد آموزش اصول عکاسی مقدماتی باید بگوییم که شما علاوه بر دوربین ‌ها ممکن است که به لنزها و نرم ‌افزارهای عکاسی نیز نیاز داشته باشید تا بتوانید عکس‌ هایی زیبا بگیرید. گاهی ممکن است که به فلش یا سایر تجهیزات دیگر نیز نیاز داشته باشید. با این حال چند تعریف در عکاسی وجود دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید کار خود را به عنوان یک عکاس واقعی آغاز کنید.

اصول اولیه عکاسی

لنز دوربین را تمیز کنید

فوق العاده ساده اما تاثیر گذار است. آن هم برای دوربین تلفن ها ی همراه که دائما در دست ما هستند. با دستمالی مناسب که به سطح لنز آسیب نرساند، آن را تمیز کرده تا عکسی واضح و شفاف بیاندازید.مطمئنا دوست ندارید بعد از دیدن تصاویر، درست وسط بهترین عکستان، یک لکه ی بد شکل افتاده باشد.

ترکیب بندی

اصطلاح ترکیب‌بندی تنها به عکاسی مربوط نمی‌شود، بلکه در سایر هنرها مانند موسیقی، نقاشی و ادبیات هم کاربرد دارد. ترکیب‌بندی یکی از مواردی است که حتی بدون در اختیار داشتن دوربین هم می‌توانید آن را فرا بگیرید. البته در دنیای امروز، بیشتر مردم دوربین و یا یک گوشی هوشمند در اختیار دارند که همین موضوع، دانستن موارد اشاره‌ شده را ضروری جلوه می‌دهد. یک ترکیب‌بندی خوب، آن است که محیط و یا اشیاء و همچنین المان‌های دیگر را به نحوی در کادر تصویر بگنجاند که نگاه مخاطب را به سوژه اصلی جلب کند.البته برای عکاسی خوب، قوانین زیادی درباره ترکیب‌بندی وجود دارد که باید بدانید. هر چند هنر، قانون نمی‌طلبد اما دانستن تجربیات، امری ضروری است.

قانون یک سوم

به عبارت ساده قانون یک‌ سوم به این صورت تعریف می‌شود: در ترکیب‌بندی کادر را از دو سمت عمودی و افقی به سه قسمت تقسیم کنیم. و سپس سوژه اصلی را در یکی از نقاط تلاقی این خطوط قرار دهیم. به‌عنوان‌ مثال اگر قصد عکاسی از طبیعت را دارید، می‌توانید آسمان و زمین را با قانون یک‌سوم از هم جدا نمایید و درنهایت سوژه اصلی را (در تصویر زیر غروب خورشید سوژه اصلی است) در قسمت موردعلاقه‌تان قرار دهید. این مورد حتی با دوربین گوشی‌های هوشمند هم قابل‌ استفاده است اما قطعاً دوربین‌های حرفه‌ای DSLR و بدون آینه، تصویر جذاب‌تری را می‌سازند.

همچنین بخوانید: موسیقی پاپ چیست؟

تقارن در ترکیب بندی

اگر موقعیت برای قانون یک‌سوم مهیا نیست، به سراغ قانون تقارن بروید. تقارن در ترکیب‌بندی یکی از بهترین روش‌ها است. برای این کار ابتدا سوژه اصلی را در مرکز تصویر قرار دهید. جهت تابش نور باید توجه مخاطب را به مرکز جلب کند. باید سعی کنید خطوط، صاف و قرینه باشند. البته برای تقارن خوب، نیاز به دقت زیادی دارید. با اینکه در این روش، خط تقارن عمودی دقیقاً در مرکز تصویر قرار دارد، اما افرادی که دید و تجربه بهتری دارند سعی بر این خواهند داشت که خطوط افقی هم بر روی خطوط یک‌سوم قرار گیرند و از هر دو قانون، به شکل بهینه استفاده نمایند.

خطوط راهنما

یکی از اصول مهم عکاسی این است که نگاه بیننده را به سمت سوژه خود متوجه سازید. یکی از راه‌های آن، استفاده از خطوط راهنماست. می‌توان از خطوط راهنما در ترکیب با قوانین یک‌سوم و تقارن، به بهترین شکل استفاده کرد. این قانون چه در چهره‌نگاری و چه در عکاسی از مناظر طبیعی کاربرد دارد. در عکاسی از چهره، این خطوط کمی ظریف‌تر بوده و در عکاسی از طبیعت، جنبه عملکردی بیشتری پیدا می‌کند.

زاویه دید

بیشتر اوقات برای عکاسی چهره، باید از تابش مستقیم نور جلوگیری کنید و سعی در تابش نور به‌ صورت زاویه‌دار داشته باشید. به همین دلیل، عکاسان حرفه‌ای، از عکاسی در نیمروز خودداری می‌کنند. در نیمروز، آفتاب درست در بالای سر قرار داشته و باعث ایجاد سایه‌های ناخوشایند می‌شود. حتی در عکاسی از طبیعت هم، تابش مستقیم نور باعث از بین رفتن عمق تصویر و شلوغ و نامرتب جلوه نمودن عکس می‌شود. بهترین روش برای تنظیم نور، روش «رامبراند» است. در این حالت، نور به‌صورت 45 درجه بر روی گونه شخص تنظیم می‌شود. دستیابی به این اصل عکاسی است چراکه تنها به یک منبع نوری نیازمند بوده و معمولاً تصویر جذابی را پدید می‌آورد.

پخش نور

درک ما از عمق تصویر، ایجاد سایه توسط نور است. در تصاویر دو بعدی، برای بهبود عمق، باید ترفندهای بیشتری به‌ کار ببندید. نور شدید در تصاویر دو بعدی، حالتی شبیه به نقاشی به تصویر می‌دهد و تصویر را به تصاویر کتاب‌های کامیک شبیه می‌سازد.

با اینکه این موضوع چندان هم بد نیست اما در تصاویر پرتره، نور ملایم‌تر، عمق بیشتری به تصویر داده و باعث طبیعی‌تر جلوه کردن آن می‌شود، همچنین اصول عکاسی بیشتر رعایت می شود.

زاویه دید

بیشتر اوقات برای عکاسی چهره، باید از تابش مستقیم نور جلوگیری کنید و سعی در تابش نور به‌ صورت زاویه‌دار داشته باشید. به همین دلیل، عکاسان حرفه‌ای، از عکاسی در نیمروز خودداری می‌کنند. در نیمروز، آفتاب درست در بالای سر قرار داشته و باعث ایجاد سایه‌های ناخوشایند می‌شود. حتی در عکاسی از طبیعت هم، تابش مستقیم نور باعث از بین رفتن عمق تصویر و شلوغ و نامرتب جلوه نمودن عکس می‌شود.بهترین روش برای تنظیم نور، روش «رامبراند» است. در این حالت، نور به‌صورت 45 درجه بر روی گونه شخص تنظیم می‌شود. دستیابی به این اصل عکاسی آسان است چراکه تنها یک منبع نوری تصویر جذابی را پدید می‌آورد.

فکوس انتخابی

این مورد، به نوع دوربین شما بستگی دارد و به‌سختی در گوشی‌های هوشمند قابل‌ استفاده است. به‌ هر حال در گوشی هوشمند، باید به سوژه نزدیک‌تر شوید (به‌عنوان‌ مثال عکاسی ماکرو توسط دوربین گوشی هوشمند).اما در دوربین‌های حرفه‌ای DSLR، این کار آسان‌تر است و به‌ راحتی می‌توانید قسمت مات (blure) و واضح عکس را مشخص کنید. این کار، به جلب‌ توجه بیننده به سمت سوژه فوکوس شده کمک می‌کند. باید توجه کنید که المان‌های خارج از فوکوس، باید منظم و جذاب بوده و در عین‌ حال حواس بیننده را پرت نکند. گاهی اوقات برای عکاسی از چهره، لازم است در قاب‌بندی تصویر، تجدید نظر کنید.

جمع بندی

در صورتی که شما نیز قصد دارید که عکاسی را به طور حرفه‌ ای شروع کنید، باید با مفاهیم گفته شده به خوبی آشنا باشید. اما آشنایی با این مفاهیم، پایان کار نیست. داشتن دانش مهم است و تا جایی که می‌توانید باید مطالعه انجام بدهید و یا در کلاس ‌های عکاسی شرکت کنید.