تا 70% تخفیف + خرید اقساطی

رایحه جذاب «پولو کلن» چگونه بیش از ۴۰ سال ماندگار است؟

شیگلم

در دنیای طراحی رایحه‌ها خوشبو و جهانی که ده‌ها برند مطرح و نام‌آشنا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، به درازا کشیدن چهار دهه از عمر یک رایحه خاص، می‌تواند عدد قابل‌توجه و حیرت‌انگیزی به نظر برسد؛ اما رایحه ادوتویلت رالف لائورن پولو (Ralph Lauren Polo) که به‌صورت خلاصه، از آن تحت عنوان پولو کلن (Polo Cologne) نیز یاد می‌شود، شاید حتی دامنه موفقیت خود را حتی بیشتر از این حرف‌ها نیز ادامه داده باشد. رایحه‌ای که در طول سال‌های درخشان عمر خود، چندین نسل از افراد را دوستدار خودکرده و در حال حاضر و در سال‌های فعلی نیز، هنوز طرفداران جوان خود چه خانم‌ها و چه آقایان را دارد.

اما چگونه چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ در زمانه‌ای که شاید عمر رایحه‌ها و ادکلن های برندها به چند ماه نیز نرسیده و مانند یک تندباد آمده و پس از مدتی نیز به‌راحتی فراموش می‌شوند، چگونه ممکن است کلن برند رالف لائورن تا این اندازه حیرت انکز و اصیل و دوست‌داشتنی باشد؟

پولو کلن: ریشه‌های تولد یک رایحه نمادین و خارق‌العاده

قبل از این‌که بخواهیم به پرسش مطرح‌شده پاسخ درخوری دهیم، نیاز است تا یک دید کلی از تولد این رایحه حیرت‌انگیز داشته باشیم. ادوتویلت پولو در سال ۱۹۷۸ میلادی توسط کارلوس بنجامین (Carlos Benjamin) طراحی شد. آقای بنجامین در تنجیرس (Tangiers) مراکش متولد شد. شخصی که به نظرمی رسد ریشه‌های افریقای شمالی او در وجودش، توانسته باشند او را به سمت خلق چنین رایحه حیرت‌انگیزی، سوق داده باشند.

پولو کلن

نظریه طراح این عطر

او خودش می‌گوید: «من از تمامی خاطرات ذهنی بویایی خودم مربوط به رایحه‌ها در مراکش، استفاده کرده‌ام.زیرا در آنجا، همه می‌توانند گل‌های نارنجی‌رنگ زیبا و خوش‌بو را به‌خوبی در دور و اطراف مشاهده نمایند. در آنجا، ما دریا، جنگل‌هایی که هر یک رایحه متنوع خود را داشتند، گل‌های فراوان میموزا (mimosa) و بسیاری از چیزهای زیبای دیگر را داشتیم. بدون شک، همه این خاطرات می‌توانند در یک‌زمان مشخص، مسیر خود را به سمت چیزی که می‌تواند یک محصول استثنائی باشد، باز کنند و به ما کمک شایانی کنند.»

حال، هر جادویی که آقای بنجامین در خلق این محصول خود به کار گرفته است، نمی‌توان از ذکر این نکته غافل شد که خلق نهایی او، یک شاهکار خارق‌العاده بوده است. او در حال حاضر، عنوان استاد بزرگ عطرسازی (Master Perfumer) را در سازمان جهانی عطر و رایحه‌ها (IFF) دارد. او جوایز بین‌المللی زیادی را تاکنون توانسته از آن خود کند و مسئول طراحی و ساخت بی‌شمار عطرهای نمادین برای برندهای نام آشنایی همچون کلوین کلین، الیزابت تیلور، جورجیو آرمانی، سانا خاردین و برندهای دیگر است.اما هنگامی‌که به سال ۱۹۷۸ باز می‌گردیم، او یک طراح نام‌آشنا و معروف به‌اندازه‌ای که امروزه است، نبوده. او یک جوان تازه‌کار و پر شوق بود که اشتیاق او به رایحه‌ها و عطرهای جذاب، باعث خلق پولو کلن شد.

پولو کلن: رایحه‌ای فراتر از زمان خود

اولین نکته‌ای که باید در مورد ادکلن پولو در نظر بگیریم، این است که این رایحه، یک عطر به‌اصطلاح چایپر (Chypre) است. چایپر، خانواده‌ای از عطرها هستند که بر اساس گفته‌های خانم جوزفین فیرلی (Josephine Fairley)، هم مؤسس جامعه عطرسازان (Perfume Society)، به‌عنوان فلسفه گرایانه ترین، پیچیده‌ترین و البته زیباترین خانواده عطرها شناخته می‌شوند. این نوع خانواده عطرها، درون‌نت‌های اصلی خود، آکوردهایی گرم، خشک، خزه مانند و میوه‌ای را می‌بینند که از ترکیب مرکبات، ترنج و گل لادن، به این مرحله از پیچیدگی می‌رسند. این نوع از عطرها، در دو نوع زنانه و مردانه می‌توانند طراحی شوند. چایپرها معمولاً با نت‌های مُشک و آکوردهای چوب نیز همراه شده تا بتوانند حس متفاوت بودن خود را به رخ بکشند. همچنین، آکورد متفاوت پاچولی یا همان نعناع هندی نیز در آن‌ها، به چشم می‌خورد. (پولو کلن نیز این قاعده مستثنا نیست.)

ظهور چایپر

عطرهای به‌اصطلاح چایپر، برای اولین بار در سال ۱۹۱۷ میلادی و با معرفی و عرضه عطرهای محبوبی از طرف برند فرانسیس کوتی (Coty)، وارد صحنه شدند. سپس در سال ۱۹۴۷، دوباره با یک رایحه از آکوردهای گُل برند کریستین دیور (Dior)، خود را به نمایش گذاشتند؛ اما شاید بدون شک بتوان گفت که ادوتویلت پولو، از محبوب‌ترین و البته موفق‌ترین چایپرهای زمان بوده است.

Polo Cologne

قدرت شگفت‌انگیز پولو کلن

حالا که تا حدودی درباره تاریخچه این نوع از رایحه‌ها و همچنین عطر پولو کلن، آشنایی پیداکرده‌ایم باید سراغ خود رایحه رفته و ببینیم که در قلب این عطر محبوب، چه نت‌هایی آرمیده‌اند.اولین ویژگی در مورد عطر این است که این رایحه، به‌عنوان یک ترکیب مردانه، طراحی‌شده است. عطری که با نت‌های پایه‌ای همچون چرم، تنباکو، پاچولی و بلوط، زبان گویا ورسایی را خواهد داشت. البته نباید این نت‌های به‌اصطلاح مردانه، شمارا به‌اشتباه بیندازد؛ زیرا سپس و در پله‌های بعدی، می‌توانیم آکوردهای درخشان و ارزنده‌ای همچون، ریحان، وتیور (vetiver)، آویشن و گیاه خوشبوی موسوم به آرتمیزیا (artemisia یا همان درمنه) را نیز نظاره‌گر باشیم. درنهایت نیز، ترکیب اصلی، خود را پیداکرده و با تجمیع آکوردهای گفته‌شده با میخک، گشنیز و زیره سبز می‌تواند بهترین و متفاوت‌ترین عطر را بسازد.

حال شاید بهتر باشد که به همان پرسش ابتدایی برگردیم. چرا ادوتویلت پولو کلن، توانسته تا این حد دوام آورده و ماندگار باشد؟ زیرا آکوردهای استثنائی این رایحه، خود زبان گویای آن هستند و نیازی به واژه اضافه‌ای نیست. در طی نسل‌های متفاوت، افراد مختلف، قدرت، جسارت، برتری و سنت را در این عطر، یافته‌اند. رایحه‌ای که حتی ممکن است تا ۴۰ سال دیگر نیز در خانه‌های طرفداران خود به‌عنوان یک دوست همیشگی، دیده شود.

منبع : سایت مندلیف