تا 70% تخفیف + خرید اقساطی

11 ماده غذایی برای افزایش قدرت ذهنی

11 ماده غذایی برای افزایش قدرت ذهنی
شیگلم

مغز به عنوان مرکز کنترل بدن، به کارکرد قلب، تنفس ریه ها و تمامی حرکت های ما کمک می کند. به همین دلیل این نکته حائز اهمیت است که مغز خود را سالم و فعال نگه دارید. غذایی که می خورید نقش مهمی در سلامت ذهن و معیارهای سلامتی شما دارد. در این بخش ما به یازده ماده غذایی می پردازیم که قدرت ذهنی شما را افزایش داده و ذهن و بدنی سالم تر را به شما هدیه می کند.

1- ماهی های چرب

ماهی های چرب به دلیل خواص بسیاری که دارند در بالای لیست ما قرار دارند.این ماهی ها که شامل ماهی هایی شامل سالمون هستند منبع امگا3 هستند.جالب است بدانید 60% ذهن شما از چربی تشکیل شده است. ذهن شما از امگا3 استفاده می کند تا سلول های عصبی بسازد.

تاثیر خوردن ماهی بر قدرت ذهن

همچنین بخوانید: امگا 3 چیست و چرا برای بدن ضروری است؟

این چربی برای یاد گرفتن و به حافظه سپردن ضروری است. کمبود دریافت امگا3 علاوه بر لطمه زدن به روند یادگیری،موجب بی حالی و کمبود انرژی می شود. محققان مصرف ماهی را بسیار توصیه می کنند. تحقیقات نشان داده است که کسانی که ماهی می خورند قدرت تصمیم گیری و کنترل احساسات بهتری دارند.

2- قهوه

اگر جزو کسانی هستید که صبح خود را با قهوه شروع می کنید و قهوه جزء جدانشدنی از روز شماست، بدانید که این کار برای سلامتی شما مفید است. دو ترکیب کافئین و آنتی اکسیدان ها که در قهوه موجود است می تواند به سلامتی و عملکرد ذهن کمک کند.قهوه تاثیرات مثبتی روی ذهن دارد،مثل :

_ ذهن شما را هوشیار نگه می دارد : قهوه تمام عواملی که زن شما را غیر هوشیار و خواب آلوده می کند را پس می زند.

_القا حس خوب : مصرف کافئین موجود در قهوه انرژی شما را افزایش و حس و حال شما را بهتر می کند. به همین خاطر بیشتر افراد قبل از شروع کار قهوه می خورند.

_افزایش قدرت تمرکز : تحقیقات نشان داده قهوه با هوشیار نگه داشتن ذهن تمرکز و دقت ذهن شما را افزایش می دهد.

تاثیر نوشیدن قهوه بر عملکرد ذهن

البته مصرف زیاد قهوه باعث بیماری های نظیر پارکینگسون و آلزایمر می شود. پیشنهاد متخصصان این است که حداکثر سه الی چهار لیوان در روز مصرف شود.

3- بلوبری

بلوبری میوه بسیار مفیدی است. آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری به ارتباط ذهن و سلول ها کمک می کند.طی تحقیقات بسیاری که صورت گرفت بلوبری باعث عملکرد بهتر حافظه و ادراک در کودکان و سالمندان می شود.

بلوبری و فواید آن برای ذهن

پیشنهاد می شود بلوبری را صبح همراه با وعده صبحانه مصرف کنید.

4- زردچوبه

زردچوبه طی دهه های اخیر مورد توجه محققان زیادی بوده است. این ادویه زرد که چاشنی بیشتر غذاهاست خاصیت زیادی برای ذهن دارد. ترکیبات این ادویه می تواند مستقیما وارد ذهن شود و روی سلول ها تاثیر بگذارد. آنتی اکسیدان های قوی که در این ادویه وجود داردچند خاصیت اصلی دارد:

_برای حافظه مفید هستند :این ادویه به قدرت حافظه افرادی که بیماری آلزایمر دارد کمک می کند و روند آن را کند می کند.

_بهبود افسردگی و افزایش انرژی :این ادویه سروتونین و دوپامین را افزایش می دهد که هر دو به بهتر شدن روحیه و نشاط بیشتر کمک می کند.

_به رشد سلول های جدید کمک می کند : این ادویه هورمونی را در ذهن افزایش می دهد که به رشد سلول های جدید در ذهن کمک می کند.

زردچوبه و فواید آن

5- کلم بروکلی

کلم بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان هاست، همچنین دارای ویتامین k است.این ویتامین به شکل گیری نوعی چربی در ذهن می انجامد ، همچنین موجب افزایش قدرت حافظه و یادگیری نیز می شود.علاوه بر ویتامین k، بروکلی شامل ترکیباتی است که از ذهن در برابر آسیب جلوگیری می کند.

کلم بروکلی و تاثیرات آن بر ذهن

6- دانه کدوتنبل

کدوتنبل شامل آنتی اکسیدان هایی است که از ذهن و بدن در برابر آسیب ها حفاظت می کند.همچنین سرشار از زینک و آهن است. بهتر است به تنهایی مصرف شود اما امروزه به وعده های غذایی نیز افزوده شده است.

دانه کدوتنبل و تاثیر آن بر ذهن

7- شکلات تلخ

شکلات تلخ بسیار خوش طمع و در عین حال بسیار مفید است. شکلات تلخ شامل ترکیباتی است که عملکرد ذهن را افزایش می دهد،مثل کافئین و آنتی اکسیدان ها.ترکیبات موجود در شکلات تلخ روی قدرت یادگیری و حافظه تاثیر می گذارند، همچین از فراموشی جلوگیری می کند و باعث کاهش مشکلاتی می شود که در اثر پیری بوجود می آید.

شکلات تلخ و تاثیرات آن بر ذهن

طبق تحقیقاتی که روی 900 نفر صورت گرفت کسانی که شکلات تلخ مصرف می کردند، عملکردهای بهتری داشتند و از سلامتی بیشتری برخوردار بودند. طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف شکلات تلخ برای بهتر شدن روحیه و افزایش انرژی نیز مفید است.

8- مغزها

تحقیقات نشان داده است خوردن مغزها به سلامتی قلب کمک می کند و سلامتی قلب نیز بر سلامتی ذهن اثر می گذارد. طی آزمایشات اخیری که صورت گرفته است زنانی که از مغزها زیاد استفاده می کنند، حافظه قوی تری نسبت به بقیه دارند.

مغزها و تاثیر آن بر ذهن

مغزها شامل چربی های مفید،آنتی اکسیدان ها و ویتامین E هستند که همین ترکیبات میزان مفید بودن مغزها را نشان می دهد.

9- پرتقال

شما با خوردن یک پرتقال متوسط در روز، نیاز بدنتان به ویتامین C را برطرف می سازید.بدن نیاز زیادی به ویتامین C دارد. تحقیقات نشان داده است وجود ویتامین C در خون به قدرت تمرکز، حافظه، دقت و سرعت تصمیم گیری کمک می کند.

پرتقال و فواید آن برای ذهن

همچنین از بیماری هایی نظیر آلزایمر و اظطراب جلوگیری می کند. شما می توانید ویتامین C را از کیوی، سیب زمینی و توت فرنگی نیز دریافت کنید.

10- تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از مواد مغذی است، مانند ویتامین B6 و B12 ، فولیک اسید و کولین است. کولین نقش بسیار موثری در حافظه و حتی روحیه و انرژی دارد. بسیاری از مردم به علت دریافت نکردن آن به میزان لازم، با کمبود کولین در بدن خود مواجه اند. در حالیکه تنها با خوردن تخم مرغ می توان این کمبود را رفع کرد.

تاثیر تخم مرغ بر ذهن

با استفاده تخم مرغ عملکرد ذهن افزایش پیدا می کند و سالم تر می ماند. همچین انرژی شما افزایش یافته و دچار افسردگی و بی حالی نمی شوید.

11- چای سبز

چای سبز همچون قهوه عمل می کند؛ فعالیت مغزی را افزایش می دهد ،به افزایش هوشیاری کمک می کند ، تمرکز را افزایش می دهد و حافظه را قوی می سازد. اما خواص دیگری نیز دارد.

چایی سبز و تاثیر آن بر ذهن
Glass cups with green tea and tea leaves isolated on white.

چای سبز دارای آمینو اسید است که در خون باعث کاهش اظطراب و افزایش آرامش می شود. همچنین از بیماری هایی مثل آلزایمر و پارکینگسون جلوگیری می کند.

نکات نهایی

مغز به مراقبت و فعالیت زیادی احتیاج دارد تا سالم بماند. غذاها و مواد بسیاری هستند که باعث تقویت ذهن می شوند، مانند میوه ها و سبزیجات. پیشنهاد می شود در رژیم های غذایی حتما از تخم مرغ و مغزها استفاده شود تا نیاز بدن کامل رفع شود. با مصرف این غذاها و عمل به توصیه های بالا، وعده های غذایی سالم و ذهن و بدنی سالم تر داشته باشید.