خرید اقساطی بدون ضامن، چک و سفته

چگونه از ماهی قرمز نگهداری کنیم؟

روش نگهداری از ماهی قرمز
لوازم شخصی برقی

ماهی قرمز موجود کوچک و زیبایی که همه ما حداقل یکبار آن را خریده و مهمان خانه خود کرده ایم. این موجود کوچک اغلب هنگام عید نوروز خریداری می شود و در سفره هفت سین، زینت بخش سفره ما می شود. در صورت نگهداری اصولی و رعایت برخی نکات، این موجود کوچک می تواند سالها در کنار ما زندگی کند. باید توجه کرد که این موجودات نیز مثل ما از حق حیات برخوردار اند و ما با خرید آنها مسئولیتشان را به عهده می گیریم و باید از آنها نگهداری کنیم. اما چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ در این مقاله، این نکات را به شما آموزش خواهیم داد.

طریقه نگهداری از ماهی قرمز

ظرف نگهداری ماهی قرمز

اولين موضوعی كه می تواند به عنوان يک عامل مهم در عمر بيشتر ماهی موثر باشد، محل زندگی آن است.

ظروفی كه در آنها ماهی فروخته می شود، اغلب كوچک است و نبايد اشتباه كرد و ماهی ها را در همان ظروف كوچک نگاه داشت. ماهی ها به اكسيژن موجود در آب احتياج دارند و اين اكسيژن از طريق سطح هوايی كه با آب در تماس است وارد آب می شود. هر چه سطح مقطع بالای تنگ كوچک تر باشد، اكسيژن كمتری مي تواند وارد آب شود. پس سعی كنيد تا آنجا كه ممكن است از ظروف كوچک براي نگهداری ماهی ها استفاده نكنيد.

همچنین بخوانید:10 عکس خنده دار از حیوانات

آب ماهی قرمز

از آنجايی كه ماهی در تمام طول عمر خود در آب می باشد، لذا لازم است آبی كه براي زندگی آن انتخاب می كنيم دارای شرايط مناسب زندگي باشد. معمولا استفاده از آب شهری مشكل خاص براي ماهی های قرمز ايجاد نمی كند. اما قبل از كنار گذاشتن آب برای ظرف ماهی، بگذاريد يک دقيقه آب از شير برود. اين كار باعث می شود برخی مواد شيميايی كه احتمالا در لوله رسوب كرده اند بيرون بروند. برای اطمينان از خارج شدن موادی مانند كلر، بايد قبل از عوض كردن آب ماهی ها، بگذاريد كه آب به مدت يک شبانه روز در ظرف بماند و بعد ماهی را داخل آن بيندازيد. همچنين اين عمل باعث می شود كه آب دمای محيط را گرفته و تغيير آن برای ماهی ها خطری در بر نداشته باشد.

هرگز نبايد اجازه دهيد كه آب ظرف ماهی ها كثيف شود، اين كار مي تواند باعث بيماری، كوتاهی عمر و در نهايت مرگ آنها شود. شما بايد در طول هفته يک يا دو بار آب ظرف آنها ها را عوض كنيد.

براي تعويض آب تنگ ، هرگز آب را يك دفعه عوض نكنيد، بلكه با آرامش كامل، نيمي از آب ظرف را خالی كرده و سپس كم كم آب خالی شده از ظرف را با آبی كه از يک روز قبل نگه داشته ايد(برای خارج كردن كلر آب) جايگزين كنيد. در هر صورت بايد سعی كنيد كه كمترين استرس را به ماهی های كوچک منتقل كنيد.

دمای محیط

بهترين دما براي زندگی اين ماهی ها از حدود 10 تا 25 درجه سانتيگراد مي باشد. دمای محيط هرگز نبايد به طور ناگهانی تغيير كند. اما تغيير تدريجی و ملايم دمای محيط يا آب برای آنها قابل تحمل می باشد.

طریقه نگهداری از ماهی قرمز

غذای ماهی قرمز

ماهی هاي قرمز كوچک، حيوانات بسيار سخت جانی هستند و هر چيزی را می خورند. لذا به راحتی می توانيد در شرايطی كه غذای مناسب در دسترس نداريد از خرده های نان، شيرينی و … به مقدار كم به عنوان غذا به آنها بدهيد. اما اگر در نگهداری آنها مبتدی هستيد به شما پيشنهاد می شود از غذاهای آماده آنها كه ارزان قيمت هم مي باشد تهيه كنيد. فقط مطمئن باشيد كه غذايی را كه می خريد مربوط به Goldfish می باشد. ماهی های نيز مانند انسان به پروتئين، ويتامين و … برای رشد و زندگی نياز دارند.

نور

ماهي های قرمز كوچک نيز همانند ساير حيوانات يا گياهان احتياج به نور خورشيد دارند. محل نگهداری آنها بايد به گونه ای باشد كه تغيير روز و شب در آن احساس شود.

هرگز آنها را در زير نور مستقيم و شديد آفتاب قرار ندهيد.

طریقه نگهداری از ماهی قرمز

سایر نکات

ريختن شن يا ماسه كف ظرف می تواند حس بودن در منزل را برای اين ماهی ها بيشتر كند. دقت كنيد كه بيش از دو يا سه سانتيمتر ارتفاع ماسه كف ظرف نباشد، چرا كه در غير اين صورت می تواند محيط خوبی برای رشد خزه و باكتری ها باشد. همچنين بايد از ماسه هايی استفاده كنيد كه لبه های تيز نداشته باشد تا باعث زخمی شدن ماهي ها نشود.

در اين رابطه هرگز از ماسه های رنگ شده استفاده نكنيد.

در آخر

نگهداری از این موجودات کوچک می تواند نشاط آور باشد و به زندگی شما رنگ ببخشد. نکات بالا را رعایت کنید تا عمر بیشتری به ماهی خود ببخشید.