خرید اقساطی بدون ضامن، چک و سفته

حکم شرعی خود ارضایی و راههای نجات از آن

لوازم شخصی برقی

آیا استمنا گناه کبیره است؟ راه نجات از آن چیست؟

بنده گرفتار مشکلی به نام استمنا هستم. آیا چنین کاری گناه کبیره است؟ و آیا راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟یکی از دوستانم گفته: ارتباط جنسی برقرار کردن با کسی که نامحرم است و نسبتی با انسان ندارد بهتر از استمناست، آیا این حرف درستی است؟ لطفاً جوابم را بدهید و مرا از این مشکل بیرون آورید.

پاسخ اجمالی

خود ارضایی که از آن به استمنا یاد می شود از گناهان کبیره و حرام است و مجازات سنگینی دارد.

بهترین راه رهایی از استمنا و خود ارضایی، ازدواج شرعی (دائم یا موقت) با شرایط خاص آن که در رساله های عملیه بیان شده است می باشد. اگر ازدواج ممکن نباشد با ورزش کردن و روزه گرفتن و پر کردن اوقات فراغت باید با این عمل مبارزه کرد تا افراد و جامعه از ضررهای جسمی و روحی و روانی آن در امان بمانند.

داشتن ارتباط جنسی با غیر همسر (همسر دائم یا موقت) به هر شکلی که باشد نیز حرام است اگرچه خود این گناه به جهت مصادیق مختلفی که دارد، دارای درجات و مجازات متفاوتی است، اما این که در بین گناهان یکی زشت و دیگری زشت تر است، مجوز نمی شود که انسان بتواند گناه درجه ی پائین تر را مرتکب شود.

خود ارضایی

پاسخ تفصیلی

جلق یا خود ارضایی که از آن در متون دینی به استمنا تعبیر می آورند، عبارت است از: این که انسان با خودش کاری کند که از او منی خارج شود (جنب شود) این کار ممکن است با لمس کردن بدن خود، نگاه کردن به منظره های شهوت آلود (عکس، فیلم و …)، یا مطالعه ی کتاب ها و مطالب شهوت انگیز (داستان، رمان و …)، یا گوش دادن به مطالب شهوت انگیز (نوار، تلفن و …) و یا فکر و خیال در امور شهوانی به قصد بیرون آمدن منی، صورت گیرد که در هر صورت حرام است و از گناهان کبیره محسوب می شود.

بهترین راه برای خلاصی کامل از استمنا و خود ارضایی، ازدواج شرعی (دائم یا موقت) با شرایط خاص آن که در رساله های عملیه بیان شده است، می باشد. در صورتی که ازدواج ممکن نباشد، می توان از نکاتی که در ذیل می آید با توکل بر خدا بهره جست:

1. برای ترک خود ارضایی تصمیم جدی داشته باشید.

2. از مشاهده ی انواع عکس و فیلم های شهوت انگیز به شدت پرهیز کنید.

3. در انتخاب دوست دقت نمایید و افرادی را برگزینید که مشوق شما در این کار نباشند. همچنین از دوستی های نا مشروع با جنس مخالف جدا خودداری کنید.

4. از خیال پردازی دوری کنید و سعی کنید همیشه مشغول به کارهای مفید باشید ( مطالعه ی کتاب های غیر شهوت انگیز- ورزش سنگین و…) و به یاد داشته باشید بی کاری مسئله ای است که اگر از آن دوری نکنید ممکن است شما را به هر چیزی وادارد.

5. در صورت امکان سعی کنید در جایی تنها نباشید.

6. روزه گرفتن برای کنترل خواسته های نفسانی و تقویت اراده ی شما بسیار مفید است. اگر قادر به روزه گرفتن نیستید، سعی کنید پرخوری نکنید و یا حداقل به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.

7. از خوردن غذاهایی که باعث تحریکات جنسی می شود، نظیر موز، شکلات، انجیر، خرما،پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب و… پرهیز کنید.

8. همیشه مثانه ی خود را خالی نگه دارید.

9. شب ها قبل از خواب مطالعه کنید و همچنین هرگز به رو نخوابید.

داشتن ارتباط جنسی با غیر همسر (همسر دائم یا موقت) به هر شکلی که باشد حرام است، اگرچه خود این گناه به جهت مصادیق مختلفی که دارد، دارای درجات و همچنین مجازات متفاوتی است. مثلا گناه زنا شدیدتر از گناه بوسیدن نامحرم است. اما این که در بین گناهان یکی زشت و دیگری زشت تر است، مجوز نمی شود که انسان بتواند گناه درجه ی پایین تر را مرتکب شود.

منبع : بیتوته