تا 70% تخفیف + خرید اقساطی

راه های تمیز کردن کیبورد

راه های تمیز کردن کیبورد
شیگلم

کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ مانند سایر لوازم، از جمله تلفن همراه و کنترل های از راه دور پس از استفاده طولانی مدت آلوده می شوند و می توانند منشاء انتقال میکروب ها یا باکتری های مختلفی باشند. طول عمر صفحه کلید ها با مدتی کثیف ماندن پایین می آید و همچنین می تواند باعث انتقال انواع ویروس و باکتری، و بیمار شدن شما شوند. تمیز کردن اصولی صفحه کلید کیبورد، علاوه بر رفع مشکلاتی که کثیفی ها برای آن ها و کارایی شان به وجود آورده است، باعث می شود که طول عمر آن ها نیز بیشتر شود.

روش های تمیز کردن کیبورد

کیبورد کامپیوتر نیز همانند سایر لوازم؛ از جمله تلفن همراه و کنترل های از راه دور پس از استفاده طولانی مدت آلوده می شود و می تواند منشا انتقال میکروب ها یا باکتری های مختلفی چون ای.کولای و استافیلوکوکوس اورئوس باشد.تمیز کردن کیبورد لپ تاپ یا دسکتاپ نه تنها به کاهش رشد باکتری ها کمک می کند بلکه با از بین بردن بقایایی که می تواند کار با کیبورد را دشوار کند، باعث حفظ ظاهر و عملکرد روان تر آن نیز خواهد شد.

1. تکان دادن لپ تاپ

قبل از شروع این کار، باید این مسئله جا بیفتد که هر کاری که در زیر انجام می‌دهید حتما باید پس از خاموش کردن لپ‌تاپ و قطع سیم برق انجام شود. اگر بخواهید به سادگی خرده‌های نان، گرد و غبار و سایر آت و آشغال‌های ریز را با دست پاک کنید، ممکن است در پیچ و خم بین کلیدهای کیبورد گیر بیفتند. خوشبختانه، برای خلاص شدن از شر آنها راه حل ساده‌ای وجود دارد. در حالی که صفحه لپ‌تاپ باز است آن را وارونه کنید و به همان صورت که صفحه کلید رو به پایین است نگه دارید. برخی از خرد و ریزها در همین حال بیرون می‌ریزند. سپس بر روی آن ضربه بزنید یا لپ‌تاپ را تکان دهید تا قطعات مصر از آن خارج شود. به یاد داشته باشید که این کار را حتما به آرامی انجام دهید.

تکان دادن لپ تاپ برای

2. پاک کردن گرد و غبار کیبورد لپ تاپ

ممکن است متوجه لایه‌ای از گرد و غبار روی صفحه کلید لپ‌تاپ شوید، به ویژه اگر مدتی از آن استفاده نکرده باشید. مسلما، حتی اگر همیشه از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید نگه داشتن کاملا بی نقص آن کار دشواری است. چند روش مختلف برای خلاص شدن از گرد و غبار وجود دارد. برای پاک کردن گرد و غبار و خرده زباله‌ها می‌توانید از یک برس نرم استفاده کنید. این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید زیرا قرار نیست با فشار دادن گرد و غبار در زیر کلیدها، ناخواسته همه چیز را بدتر کنید. برخی از برس‌ها با یک پاک‌کننده سیلیکونی همراه هستند که در تمیز کردن گوشه‌های محکم اطراف کلیدها به شما کمک می‌کند.

تمیز کردن کلید با برس کشیدن

همچنین بخوانید : آموزش کامل نصب ویندوز 10

همچنین می‌توانید یک جاروبرقی کوچک دستی را نیز امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید که مکش آن خیلی زیاد نیست زیرا فقط می‌خواهید آن را برای پاک کردن گرد و غبار و زباله‌های ریز استفاده کنید. البته این کار واقعا ضروری نیست زیرا اکثر اوقات استفاده از یک برس همین کار را انجام می‌دهد. اما پیشنهاد می‌کنم به جای اسپری هوای فشرده که گرد و غبار را پراکنده می‌کند از جارو برقی برای مکیدن و جمع کردن آنها استفاده کنید.

تمیز کردن کیبورد با سشوار کشیدن

وسیله جالب دیگری که می‌توانید برای تمیز کردن کیبورد از آن استفاده کنید، ژل تمیزکننده گرد و غبار است. نگران نباشید، ژل را بر روی صفحه کلید پخش کنید و آن را به همراه تمام گرد و غبار گیر کرده در آن به سمت بالا بکشید. من پیشنهاد می‌کنم زمان انجام این کار نیز محتاط باشید. قطعا هنگام تلاش برای خلاص شدن از گرد و غبار قصد ندارید کلیدهای کیبورد را بیرون بکشید. تاکید می‌کنم اغلب موارد استفاده از برس بهترین راه برای نظافت صفحه کلید لپ‌تاپ است.

تمیز کردن کیبورد با ژل تمیز کننده

3. تمیز کردن جرم و چربی روی صفحه کلید لپ تاپ

اکنون که گرد و غبار و زباله‌ها پاک شده‌اند، زمان آن فرا رسیده است که سراغ جرم و چربی‌ها بروید. مانند همه روش‌های دیگر، بهتر است سریع و ملایم شروع کنید و در صورت سرسخت بودن لکه‌ها فشار را بیشتر کنید

با یک پارچه میکروفیبر خشک شروع کنید تا گرد و غبار باقی‌مانده را دوباره پاک کنید. سپس می‌توانید پارچه را مرطوب کرده و آن را کاملا بفشارید تا مطمئن شوید که رطوبت کمی دارد. با این پارچه مرطوب بدون فشار دادن، کلیدها را تمیز کنید زیرا نمی‌خواهید رطوبت به بین آنها نشت کند. یک بار دیگر به آرامی روی کلیدها دستمال بکشید

تمیز کردن کیبورد از جرم و چربی

برای جرم‌هایی که به سادگی از بین نمی‌رود، ممکن است مجبور شوید از الکل استفاده کنید. یک توپ پنبه یا گندله پنبه را در مقداری الکل ایزوپروپیل فرو کنید و چربی‌های سرسخت را به آرامی از بین ببرید. ناگفته پیداست اما همیشه حواستان باشد همان ابتدا گندله پنبه را در الکل فرو کنید و هرگز الکل را مستقیما روی صفحه کلید نریزید.

پاک کردن کلید با الکل

جمع بندی:

اگر یک چیز وجود داشته باشد که بیماری همه‌گیر کووید-19 به ما آموخته، این است که تمیز نگه داشتن دستان خود و هر چیزی که به‌طور بالقوه با آن در تماس هستید کلیدی است. از آنجا که بسیاری از ما تمام روز روی صفحه کلید تایپ می‌کنیم، قطعا باید آن را تمیز نگه داریم.‌