تا 70% تخفیف + خرید اقساطی

نحوه تعویض روکش مبل در خانه

نحو تعویض روکش مبل در خانه
شیگلم

آیا از روکش های مبل خود خسته شده اید و می خواهید با هزینه کم و راه حل ساده خودتان روکش مبلتان را تعویض کنید؟با ما در این بخش از مجله کادولین همراه باشید. شاید تعویض روکش مبل در نگاه اول کار سخت و غیر ممکنی باشد. ولی با آگاهی از طرز تعویض آن می توانید به راحتی و کمترین هزینه این کار را انجام بدهید. مبلمان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل برای چیدمان منزل است. مبلمان جلوه بسیار زیبایی به منزل شما می بخشد با انجام این کار یک تغییر اساسی به رنگ و لعاب منزل خود می دهیدو تا حد زیادی از هزینه های زیاد در مقایسه با خرید مبل صرفه جویی خواهید کرد اگر روکش مبلتان فرسوده و کهنه شده است، ما به شما در ادامه مطلب مراحل تعویض روکش مبل را آموزش می دهیم، تا به راحتی روکش مبلتان را مثل روز اول در خانه نو کنید.

ابزار مورد نیاز تعویض روکش مبل

 •   گاز انبر
 • دوربین یا کاغذ یادداشت و مداد
 • ماژیک
 • قیچی
 • منگنه و سوزن منگه
 • پنبه لایه یا ابر 1.30 سانتی متری
 • پارچه رومبلی (حدود 5 متر)
 • سوزن ته گرد
 • طناب تافته 5/32 اینچ
 • چرخ خیاطی و نخ مخصوص پارچه رومبلی
 • چسب یا حاشیه های دوردوزی مبل (اختیاری)
 • چسب پارچه (اختیاری)
 • پارچه مشکی برای زیر صندلی

مراحل تعویض روکش مبل

برای تعویض روکش مبل روکش مشکی زیر صندلی ها و همه میخ ها و پونزهای موجود در صندلی را جدا کنید. برای به یاد ماندن جزئیات کار، از آن عکس بگیرید یا مرحله به مرحله همه چیز را یادداشت کنید. یا حتی می توانید برای مراحل دوباره نصب از همه چیز فیلم بگیرید تا خاطرتان بماند باید چه چیز را کجا بگذارید و چه کار کنید. قسمت بالای بخش های جدا شده را علامت گذاری کنید. مغزی ها و میخ ها را برای استفاده در تکه های جدید نگه دارید.

مراحل تعویض روکش مبل

ترفند: سعی نکنید که پارچه را پاره کنید زیرا باید از آن به عنوان الگو استفاده می کنید. اگر میخ ها و پونزها بسیار محکم به صندلی نصب شده اند، سعی کنید خیلی آهسته با پیچ گوشتی و به کمک چکش آنها را شل کنید. برای جدا کردن درزهای تکه های مختلف پارچه  نیز از قیچی استفاده کنید. همه ابر و پنبه لایه های قدیمی را از صندلی جدا کنید. فنرها را چک کنید و اگر به تعمیر نیاز دارند این کار را انجام دهید. اگر لازم است یا دوست دارید، می توانید چوب بدنه صندلی را سنباده بکشید، بتونه بزنید و رنگ کنید. در این حالت باید اجازه دهید تا رنگ صندلی خشک شود.

در مرحله بعد تعویض روکش مبل از لایه ابر یا پنبه ای موجود به اندازه پشتی و نشیمن گاه صندلی برش دهید. همه آنها را با پونز یا میخ کوچک به صندلی وصل و لبه های آن را بسیار تمیز  با دقت به کناره ها تا کنید. پارچه رومبلی جدید را به صورت پشت و رو پهن کنید. پارچه قدیمی را پشت و رو روی آن بیندازید. پارچه قدیمی در این حالت الگوی پارچه جدید می شود و با توجه به جهت نقش و نگار پارچه آن را برش دهید. البته باید از هر طرف به اندازه 5 تا 7 سانتی متر اضافه تر برش دهید زیرا هنگام دوخت باید تا شود. این قسمت جایی است که می توانید، هنگام منگنه کاری آن را در دست بگیرید.

نحو تعویض روکش مبل در خانه

قسمت های مختلف و ضروری پارچه را علامت گذاری کنید

برای تعویض روکش مبل پارچه اصلی رومبلی را روی صندلی قرار دهید. پارچه را بسیار محکم بکشید و در محل درست خود با منگنه یا میخ سفت کنید. برای اطمینان، از سوزن منگنه بیشتر استفاده کنید. البته حواستان باشد که سوزن منگنه ها را در پشت صندلی بزنید تا بعدا بتوانید آن را با پانل پشتی بپوشانید. در انتها نیز پارچه اضافی را قیچی کنید. از پارچه قدیمی به عنوان الگو و راهنمای کار خود استفاده کنید. عرض و طول حاشیه های پارچه را اندازه گیری کنید. نواری به اندازه مورد نیاز از پارچه جدید برش دهید. حتما در نظر داشته باشید که یک یا دو سانتی متر بزرگ تر از اندازه اصلی پارچه را ببرید زیرا باید دوخته شود.

مراحل تعویض روکش مبل چگونه است

در مرحله بعد تعویض روکش مبل بخیه دو طرف نوار پارچه ای را اطراف ریسمان بافته شده به هم کوک بزنید و حدود 1.5 سانتی متر از آن اضافه بگذارید. سپس نوار را بسیار تمیز و در نزدیک ترین حد ممکن به طناب با چرخ خیاطی بدوزیدپارچه اضافه مانده از نوارها را به پارچه کف صندلی وصل کنید. برای تمیزی کار حتما گل ها یا طرح پارچه ها را با هم یکی کنید. مکان حاشیه های زیرین پارچه را علامت گذاری کنید. حاشیه و لبه دوزی مغزی دار را در جایگاه درست صندلی بدوزید. نوار را از پشت صندلی آغاز و در پشت آن نیز پایان دهید. پارچه لبه کناری صندلی را پشت و رو روی صندلی برگردانید. درست از لبه حاشیه های مغزی دار لبه صندلی، آن را  منگنه کاری کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه پاستا چیکن آلفردو

در مرحله بعد تعویض روکش مبل لبه های اضافی پارچه را به داخل تا کنید، آنها را سفت بکشید و با منگنه به پشت صندلی محکم کنید. در زاویه صندلی پارچه را برش دهید تا گرد و تمیز به داخل تا شوند. پارچه پشتی را در جای خود قرار دهید و با منگنه آن را در محل خود منگنه کنید. حتما پارچه را سفت بکشید تا شل نشود یا چین نخورد. پارچه پشت صندلی را اطراف نوار تا کنید و محکم به سمت پایین پانل پشتی بکشید تا سفت شود. لبه پایینی را به زیر کفی صندلی تا کنید و با منگنه آن را ثابت کنید.

توجه:

برای تعویض روکش مبل با استفاده از چسب پارچه یا سوزن ته گرد یا پونز قسمت های اضافه پارچه را در پشت صندلی جمع کنید. تکه ای از پارچه مشکی را برای زیر صندلی برش دهید. برای این منظور می توانید از پاچه قدیمی به عنوان الگو استفاده کنید. صندلی را وارونه کنید و پارچه مشکی را به زیر صندلی منگنه کنید.

مرحله آخر

صندلی را برگردانید. تعویض روکش مبل شما انجام شد. از رومبلی جدید خود لذت ببرید.

سخن پایانی

اگر به کارهای فنی علاقه دارید و دستتان با ابزار کار آشنا است می‌توانید عوض کردن رویه مبل را خودتان در خانه انجام دهید، امروزه برای تعویض مبل هزینه های زیادی باید بپردازیم اما ما در این مطلب سعی کردیم آموزش مرحله به مرحله تعویض روکش مبل را در اختیار شما قرار بدهیم. اما اگر نگران نتیجه کار هستید و احتمال می‌دهید وقت و هزینه‌تان هدر برود، بهتر است از همان ابتدا کار را به کاردان بسپارید.