خرید اقساطی بدون ضامن، چک و سفته

سایز کاندوم را چگونه انتخاب کنیم؟ راهنمای کامل

سایز کاندوم
لوازم شخصی برقی

چه سایز کاندومی مناسب من است؟ کاندوم ها سایز بندی دارند؟ سایز کاندوم کجا نوشته شده است؟ کاندوم سایز بزرگ یا سایز کوچک دارید؟ شاید این سوالات کمی عجیب به نظر برسد. خصوصاً در ایران که تا حدی پرس و جو در این موارد تابو به حساب می‌آید. اما اینها سوالات پر تکراری هستند که طی چندین سال فعالیت کادولین همواره مشتریان از ما پرسیده اند. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به صورت کامل این موضوع را شرح دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

دلیل اصلی اینکه تصور می‌کنیم هر کاندومی برای ما مناسب است، ماهیت کشسان یا اصطلاحاً استرچ آنها است. اما الزاماً چون کشسان هستند برای هر فردی مناسب نیستند. احتمال پاره شدن کاندوم‌ هایی که برای شما کوچکند بسیار زیاد است زیرا بیش از حد تحمل خود کش می‌آیند. در طرف مقابل اگر سایز کاندوم برای شما بزرگ باشد، احتمال لیز خوردن و افتادن آن حین آمیزش بدون اینکه متوجه شوید وجود دارد. هر کدام از این حالات ممکن است شما را در معرض بیماری های مقاربتی و یا بارداری ناخواسته قرار دهد.
اما با این حال 99 درصد کاندوم‌هایی که در ایران موجود‌اند عموماً سایز معمولی است که برای اکثر افراد مناسب است. ما توصیه می‌کنیم همیشه از یک سایز کاندوم (معمولی) شروع کنید و حسب تجربه در صورت نیاز به سایزهای دیگر فکر کنید.

انتخاب سایز کاندوم
در ایران 99 درصد کاندوم ها سایز نرمال تولید می شود.

سایز کاندوم کجا نوشته شده؟

سایز کاندوم معمولا در پشت بسته و در قسمت پایین نوشته می شود. این توضیحات شامل دو عدد مختلف است. یکی طول کاندوم و یکی پهنای اسمی کاندوم.

سایز کاندوم کجا نوشته شده

همانطور که مشاهده می کنید کاندوم عکس بالا که مدل سی میکرون کدکس است دارای طول 170 میلیمتر یا 17 سانتیمتر و پهنای اسمی 52 میلمیتر است. این سایز کاندوم استاندارد می باشد.

کاندوم ها اغلب سایز استاندارد یا نرمال تولید می شوند که همه افراد می توانند از آن استفاده کنند مگر در حالتی که آلت فرد بزرگتر از حد استاندارد باشد. از نظر طول نیز به همین شکل است و کاندوم های استاندارد با طول ۱۷ سانتیمتر ساخته می شوند و البته نیازی نیست کاندوم تا انتهای آلت را بپوشاند. اما مسئوله اصلی پهنای اسمی کاندوم است. برای اینکه بدانیم چه پهنای اسمی برای ما مناسب است باید به درستی آلت خود را اندازه بگیریم.

چطور آلت خود را برای یافتن سایز کاندوم، بدرستی اندازه‌گیری کنیم؟

بعید نیست همه پسرها و مردها یک زمانی از سر کنجکاوری آلت خود را اندازه‌گیری کرده باشند اما احتمالاً این اندازه‌گیری چندان دقیق نبوده است. کنار گذاشتن یکی دو دقیقه برای اندازه‌گیری دقیق آلت و در نتیجه لذت و امنیت بیشتر در اثر انتخاب کاندوم درست کاملاً به صرفه است.

برای اندازه‌گیری طول، نیاز است که آلت در حالت نعوظ (راست شده) باشد. سپس یک سر خط‌کش را در انتهای آلت (سمت شکم) و بالای آن قرار دهید و سر دیگر خط‌کش را تا سر آلت و نوک آن بکشید. سپس اندازه را یادداشت کنید. طول کاندوم‌ها معمولاً بزرگتر از نیاز عمومی طراحی شده است بنابراین اندازه‌گیری طول آلت صرفاً برای اطلاع خودتان است. طول کاندوم معمولاً با عنوان Length روی بسته‌بندی کاندوم ذکر شده است. اگر اندازه طول آلت شما کمتر از این عدد باشد محصول از نظر طولی مناسب شماست.

اندازه گیری آلت تناسلی

برای اندازه‌گیری محیط آلت که در تعیین سایز نقش مهمتری دارد کافیست در همان حالت نعوظ، خط‌‌کش را یک سانتیمتر بالاتر از انتهای آلت به دور آن بپیچید بدون اینکه آلت تحت فشار قرار گیرد. محیط را هم یادداشت کنید.
با داشتن این عدد می‌توانید بدانید که چطو از کاندوم متناسب خود استفاده کنید. دقت کنید که همانطور که گفتیم اندازه محیط برای انتخاب سایز کاندوم در اولویت است زیرا معمولاً کاندوم‌ها آنقدر بلند ساخته می‌شوند که نگران طول آنها در سایزهای مختلف نباشیم.

حالا سوال اینجاست که چه نسبتی میان این اعداد و پهنای اسمی درج شده روی بسته کاندوم برقرار است یا به عبارتی کدام کاندوم مناسب ما است؟

اندازه ام را فهمیدم بعدش چی؟

حالا می‌رسیم به تعیین کاندوم مناسب. اندازه پهنای اسمی یا Nominal Width درج شده روی بسته‌بندی کاندوم با اندازه محیط آلت تفاوت دارد. اما این دو با هم در ارتباط هستند. ابتدا پهنای اسمی درج شده روی کاندوم را بررسی می کنیم.

جدول توضیح Nominal Width یا پهنای اسمی درج شده روی بسته کاندوم

به طور استاندارد، سایز کاندوم‌ در ابعاد جدول ذیل عرضه می‌شوند. پهنای اسمی (Nominal Width) درج شده روی بسته کاندوم، شاخص تعیین اندازه در صنعت کاندوم‌سازی است.

  • سایز کوچک : پهنای اسمی تا 50 میلیمتر و طول تا ۱۸۰ میلیمتر
  • سایز معمولی : پهنای اسمی تا ۵۴ میلیمتر و طول تا ۲۰۰ میلیمتر
  • سایز بزرگ : پهنای اسمی تا ۶۰ میلیمتر و طول تا ۲۰۵ میلیمتر

اکثر افراد جامعه در این سه سایز و بخصوص سایز معمولی جای می‌گیرند. البته کاندوم‌های سایز بسیار بزرگ هم برای افرادی طراحی شده‌اند که با سایزهای فوق راحت نیستند. بر اساس ادعای سازندگان کاندوم تنها ۶ درصد از مردان جهان واقعا به کاندوم‌های سایز بسیار بزرگ نیاز دارند. پهنای اسمی این کاندومها تا ۶۹ و طول اسمی آنها تا ۲۲۳ میلیمتر است. البته ابتدا یا سر آلت نیز بدلیل بیشترین تمرکز اعصاب، ممکن است بزرگتر از ابعاد کلی آلت باشد که در این صورت کاندوم‌ها با طراحی بازتر برای سر آلت مناسب تر اند.

کاندوم سایز بزرگ

ممکن است با خواندن این اعداد کمی متعجب شوید و یا اگر پیشتر از طول آلت خود مطلعید، تا حدی نا امید شوید. اگر درست است باید دقت کنید که این اعداد مربوط به ابعاد استاندارد کاندوم‌ها هستند و به طور عادی همیشه بزرگتر از طول نرمال آلت مردانه تعریف شده‌اند.

لذا اینکه طول اسمی همه کاندوم‌ها بیش ۱۶۰ میلیمتر است ارتباطی به طول نرمال آلت مردانه ندارد. عملاً کاندوم‌ها مثل شلواری هستند که همیشه بزرگتر از قد شماست. البته ناگفته نماند که ابعاد آلت انسان‌ها به علل مختلفی از جمله نژاد و تغذیه بستگی دارد.

خب حالا نوبت می رسه به اینکه ارتباط بین اندازه آلت تناسلی که توسط خود شما اندازه گیری شده را با پهنای اسمی درج شده روی کاندوم بدانید.

جدول ارتباط محیط آلت با پهنای اسمی

کوچتر از ۱۱۹  میلیمتر : کاندومهای سایز کوچک
۱۱۹ تا ۱۳۰ میلیمتر    : کاندومهای سایز متوسط یا معمولی
بیش از ۱۳۰ میلیمتر   : کاندومهای سایز بزرگ

چطور این جدول بدست آمد؟

شاید برای بعضی ها سوال شود که بر چه اساسی این جدول را پیشنهاد کردیم یا رابطه میان محیط آلت و پهنای اسمی چیست. یک مقاله که در ژورنال ایدز و بیماری‌های مقاربتی (STD & AIDS) چاپ شده، سعی کرده است که رابطه میان اندازه آلت و تاثیر آن بر روی پاره شدن یا لیز خوردن کاندوم را بدست آورد. نویسندگان مقاله به این نتیجه رسیده اند که بهترین رابطه میان پهنای اسمی و محیط آلت به شرح ذیل است:

معادل ۹۰ درصد محیط آلت > پهنای اسمی ضربدر ۲ > معادل ۸۰ درصد محیط آلت

به عنوان مثال اگر محیط آلت ۱۲۰ میلیمتر باشد، پهنای اسمی کاندوم مناسب شما به این صورت باید باشد:

بیش از ۱۰۸ میلیمتر > پهنای اسمی ضربدر ۲ > کمتر از ۹۶ میلیمتر

حال اگر به جدول ارتباط محیط آلت با پهنای اسمی مراجعه کنید متوجه می‌شوید که کاندوم‌های معمولی برای این ابعاد کاملاً مناسب می باشند.

سایز کاندوم را چگونه پیدا کنیم

نتیجه گیری

بیشتر ما در ایران از اهمیت سایز کاندوم برای داشتن رابطه ایمن‌ و لذت بخش غافلیم. متاسفانه در ساخت یا وارد کردن کاندوم‌ها هم، این مسئله تا لحظه ویرایش این مطلب، چندان مد نظر نبوده است. در حال حاضر یافتن برند قابل قبولی که سایزبندی مناسبی برای کاندوم‌ها ارائه می‌کند در کشور آسان نیست و 99 درصد کاندوم های تولید کشور سایز نرمال هستند.