خرید اقساطی بدون ضامن، چک و سفته

7 کتاب جذاب برای پرورش خلاقیت نوجوانان

کتاب مناسب نوجوانان
لوازم شخصی برقی

یکی از بهترین سرگرمی ها در هر سنی کتابخوانی است. کتاب ها می توانند به بهترین دوستان هر انسانی تبدیل شوند. به باور بسیاری از کارشناسان، یکی از موثرترین ابزارهای آموزشی کتاب است. برای نوجوانان دنیای امروز که به دنبال فتح قله های موفقیت هستند کتابخوانی از ضروریات به حساب می آید. کتابخوانی اثرات بسیار زیادی روی افراد و بخصوص نوجوانان دارد که یکی از مهمترین آنها پرورش خلاقیت است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب تعدادی از معروف ترین کتابهای جهان که مناسب نوجوانان است را معرفی کنیم.

1. هری پاتر

داستان هری پاتر که از چند کتاب تشکیل شده ، فرا تر از یک داستان معمولی است. این داستان که در آن به شدت از قوه ی خیال استفاده شده و در عین حال همچون اسطوره ها یک سیر منطقی را دنبال می کند دارای محتوایی مخفی و دور از خیال است ، محتوایِ پنهانِ این داستان دارای مضامین تاریخی و واقعی می باشد .
به عبارت دیگر داستان هری پاتر ، داستانی است خیالی درباره سحر و جادو ، جامعه ی جادوگری ، رویارویی خیر و شر ، محبت و کینه ، عشق و سرخوردگی ؛ ولی این داستان به ظاهر خیالی دارای چندین لایه ی معنایی است. و باید دانست که لایه های پنهان داستان به طور ناخودآگاه در ذهن خواننده نقش می بندد و در جای خود نمود می کند .

هری پاتر جادوگر نوجوانی است که به همراه دوستانش در مدرسه علوم و فنون جادوگری هارگواتز درس می­خواند. بخش اصلی داستان‌های هری پاتر مربوط به شکست دادن جادوگر سیاه و غلبه بر اوست که هدفش از بین بردن افراد غیر جادوگر است.

فیلم­‌های هری پاتر هم که اقتباسی از همین مجموعه است، مورد استقبال خوبی قرار گرفت. هرچند پیشنهاد ما به شما این است ابتدا بدون نگرانی از حجم ۱۳ جلدی، کتاب­‌ها را بخوانید، سپس از تماشای فیلم‌­های هری پاتر لذت دوچندان ببرید.

رولینگ که هنگام نوشتن اولین کتاب وضع مالی خوبی نداشت، هیچگاه فکر نمیکرد به چنین موفقیتی دست پیدا کند. استقبال زیاد از این مجموعه باعث شد به حدود ۷۰ زبان در دنیا ترجمه شود.

2. ارباب حلقه ها

اگر در ادبیات فانتزی دنیا بخواهیم تنها و تنها یک رمان معرفی کنیم، حتماً ارباب حلقه‌ها پیشنهاد ما است. ارباب حلقه‌ها نوشته تالکین برای همیشه مرزهای ادبیات فانتزی را در دنیا جابه‌جا کرد. در حقیقت می‌توان گفت دنیای ادبیات به بعد و قبل از ارباب حلقه‌ها تقسیم می‌شود.

نویسنده کتاب رویل تالکین شاعر، سرباز کهنه‌کار جنگ جهانی اول انگلیس و استاد دانشگاه است. او متولد ۳ ژانویه ۱۸۹۲ در آفریقای جنوبی است. تالکین در خلوتش با نوشتن یک سری داستان‌های فانتزی که اغلب تاریک و غم‌انگیز بودند سرگرم بود. او با کتاب «هابیت» و کتاب تخیلی حماسی مبتکرانه‌اش به نام «ارباب حلقه‌ها» به شهرت رسید. از مضامین این روایت می‌توان به نبرد خیر در برابر شر، فروتنی دربرابر غرور، مرگ و جاودانگی، رحمت و ترحم، نجات، توبه، از خودگذشتگی، عدالت، اقتدار و شفابخشی اشاره کرد. نوشتن این کتاب ۱۲ سال طول کشید.

ارباب حلقه‌ها، یک رمان فانتزی از تالکین است که در سه بخش یاران حلقه‌ها (۱۹۵۴)، دو برج (۱۹۵۵) و بازگشت پادشاه (۱۹۵۵) منتشر شد. این رمان در عصر سوم سرزمین میانه جریان دارد. این رمان ادامه‌ی کتاب هابیت از تالکین است که سال ۱۹۳۷ منتشر کرد. ارباب حلقه‌ها حماسه‌ی گروهی از قهرمانان است که برای نجات دنیایشان از شر شیطان به راه می‌افتند. فرودو بگینز شخصیت اصلی داستان در سن ۳۳ سالگی در میان‌ هابیت‌ها، یک حلقه‌ی جادوی نامریی از عموی خود بیلبو به ارث می‌برد و می‌فهمد که این انگشتر قدرت کنترل همه‌ی دنیا را دارد. گروهی از هابیت‌ها، الف‌ها، کوتوله‌ها و مردان تشکیل می‌شود تا حلقه را با انداختن آن در آتش ‌آتشفشانی نابود کند.

کارگردان نیوزلندی «پیتر جکسون» از روی این داستان، سه‌گانه‌ی یاران حلقه‌ها (۲۰۰۱)، دو برج (۲۰۰۲) و بازگشت پادشاه (۲۰۰۳) را ساخته است که جوایز بسیار زیادی از جمله ۱۱ جایزه‌ی اسکار را برای فیلم سومش به نام بازگشت پادشاه دریافت کرد. کتاب ارباب حلقه‌ها یکی از معروف‌ترین و الهام‌بخش‌ترین کتاب‌های قرن ۲۱ محسوب ‌می‌شود. کتاب ارباب حلقه‌ها با بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه فروش، یکی از پرفروش ترین رمان‌هایی است که تاکنون نوشته شده است. آثار تالکین الهام بخش بسیاری از نویسندگان کتاب‌های تخیلی شد.

3. بیست هزار فرسنگ زیر دریا

ژول ورن نویسنده‌ی پرکار فرانسوی، متولد ۸ فوریه ۱۸۲۸ در نانت فرانسه است. ژول ورن به خاطر رمان‌هایی مثل سفر به مرکز زمین، از زمین تا ماه و بیست هزار فرسنگ زیر دریا مشهور است. فعالیت‌های پیشگام ژول در ژانر داستان‌های‌ علمی تخیلی است. کتاب «بیست هزار فرسنگ زیر دریا» محبوب‌ترین کتاب از مجموعه داستان‌های‌ علمی تخیلی ژول ورن است که اولین بار سال‌ ۱۸۶۹ به زبان فرانسه منتشر شد.

کتاب «بیست هزار فرسنگ زیر دریا» ماجراجویی کاپیتان نمو، خدمه‌اش، پروفسور آروناکس، ندلند و کنسیل هنگام سفر در زیر آب است. این کتاب موضوعات زیادی از جمله تبعید، جهان طبیعی، تکنولوژی و اکتشاف را در بر می‌گیرد. در این داستان یک هیولای ناشناخته، حمل و نقل بین‌المللی را تهدید می‌کند و دولت برای پیدا کردن و نابودی هیولا افراد زیادی را جمع می‌کند. پروفسور آروناکس، ندلند و کنسیل به این جستجو ملحق می‌شوند و در دریا به دنبال این هیولای غو‌ل آسای می‌گردند که ناگهان متوجه می‌شوند هیولایی وجود ندارد و چیزی که از آن وحشت کرده‌اند یک زیردریایی بزرگ و با شکوه است که متعلق به ناخدا نمو می‌باشد. آن‌ها همراه با این زیردریایی به زیر دریا و ۲۰۰۰۰ هزار فرسنگ دورتر می‌روند. این کتاب دنیایی از تخیل و ماجراجویی برای نوجوان‌ها می‌سازد و باعث می‌شود با دنیایی ناشاخته آشنا شوند.

4. آرزوهای بزرگ

چارلز دیکنز با نام کامل چارلز جان هوفام دیکنز، متولد ۷ فوریه ۱۸۱۲ در همپشایر انگلیس است. چارلز دیکنز روزنامه‌نگار، ویراستار، تصویرگر، مفسر اجتماعی و بزرگ‌ترین رمان‌نویس زمان خودش محسوب می‌شود. دیکنز در طول زندگی‌اش از محبوبیت زیادی برخوردار بود. کتاب «آرزوهای بزرگ» که یک رمان کلاسیک محسوب می‌شود، اولین بار سال ۱۸۶۱ منتشر شد و به یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های چارلز دیکنز تبدیل شد. داستان «آرزوهای بزرگ» درباره‌ی دوران کودکی و جوانی پیپ است. پیپ در خانواده‌ای فقیر در کلبه‌ای روستایی زندگی می‌کند. روزی یک زن میانسال و پولدار به نام «هاویشام» به پیپ می‌گوید که به لندن بیاید و با او هم‌صحبت شود و در ازای این کار به او پول‌ زیادی خواهد داد. نامزد هاویشام در روز ازدواج او را ترک کرده باعث شده است او نسبت به همه‌ی مردها کینه داشته باشد و به دنبال راهی برای انتقام گرفتن از مردها باشد.

مفاهیم زیادی در این رمان مطرح شده است ولی دیکنز بر سه موضوع اصلی تمرکز کرده است که عبارت‌اند از: طبقه‌ی اجتماعی و جاه‌طلبی، گناه و رستگاری و تردید و فریب‌کاری.

5. آنی شرلی

ماریلا و متیو کوتبرت برای فرزندخواندگی یک پسر اقدام می‌کنند تا به آن‌ها در امور مزرعه کمک کند، اما اشتباهی دختری مو قرمز به نام آن شرلی به خانه‌ی آن‌ها می‌آید. آنی دختری یتیم است که سرشار از حس زندگی است و بی‌وقفه حرف می‌زند. ماریلا و متیو با دیدن این دختر سر و زبان‌دار تصمیم می‌گیرند سرپرستی‌اش را به عهده بگیرند. آنی قدرت تخیلی باورنکردی و روحیه‌ای قوی دارد. خصلت‌های رفتاری آن باعث می‌شود که ماجراهای زیادی از سر بگذراند، یک بار موهای قرمزش را سبز می‌کند، بار دیگر کیکی با مواد اشتباه می‌پزد.

کتاب هشت جلدی آن شرلی اثر ال ام مونتگمری اهل کانادا است و در سال ۱۹۰۸ برای اولین بار منتشر شد.

شخصیت آن، دختر جسور و سرسختی است که شاد و خیال‌پرداز است. با خواندن این کتاب نوجوان می‌توان شخصیتی ملموس و اقعی را حس کرد که خیلی از احساسات نوجوان‌ها را شفاف‌تر بیان کرده است. از این مجموعه کتاب، سریال و کارتونی به همین اسم ساخته شد که در دوران خودش محبوبیتی بی‌نظیر کسب کرد.

6. انجمن شاعران مرده

این کتاب ماجرای چند دانش‌ آموز دبیرستانی است که در مدرسه‌ای بسیار معتبر و سخت‌گیر درس می‌خوانند. مدرسه‌ای که در آن همه دانش‌ آموزان باید سخت درس بخوانند تا راهی دانشگاه‌های معتبر و رشته‌های خوب شوند. اما با ورود معلم ادبیات جدید به مدرسه، بچه‌ها با معنای جدیدی از زندگی آشنا می‌شوند. آن‌ها می‌فهمند تنها راه موفقیت رشته‌های خاص و دانشگاه‌های خاص نیست. خود این معلم ادبیات از دانش‌ آموزان قدیمی همین مدرسه بوده. روزی یکی از دانش‌ آموزان در کتابخانه دانشگاه از موضوعی خبردار می‌شود که پرده برداشتن از این راز فقط از عهده معلم جدید بر می‌آید و فهمیدن این راز باعث می‌شود بچه‌ها تصمیم جدیدی بگیرند.

معلم جدید با اصول خاص خودش، بچه‌ها را از زندگی یکنواخت و سنتی مدرسه دور می‌کند و آینده‌ای را برای دانش‌آموزان ترسیم می‌کند که در دستان خود آن‌ها قرار دارد. معلم به بچه‌ها یاد می‌دهد با عصاره حیات و آگاهی مواجه شوند و با دیدی باز و گسترده به زندگی و اطراف خود نگاه کنند. حتی برای لحظه‌ای کوتاه هم که شده از عادات همیشگی خود دست بشویند و آن‌گونه زندگی کنند که خودشان می‌خواهند.

7. النور و پارک

این رمان ماجرای عشق دو نوجوان به نام‌های النور و پارک است. عشقی که آن‌ها را بزرگ و برای ورود به دنیای بزرگسالی آن‌ها را آماده کرد.
ماجرا از این قرار است که النور دختر ۱۶ ساله چاق و مو قرمزی است که در خانواده فقیر و پر از مشکلات ریز و درشتی بزرگ شده. ناپدری النور از او، خواهر و برادرهایش و همچنین مادرش سو استفاده می‌کند و آن‌ها را اذیت می‌کند. ناپدری همیشه مست النور حتی حریم خصوصی آن‌ها را محترم نمی‌داند و در حمام را هم برداشته. النور برای بیرون رفتن همیشه سعی می‌کند لباس‌هایش را وصله و پینه کند.
وقتی در اولین روز مدرسه وارد سرویس مدرسه شد، همه ی بچه‌ها از این که النور کنار آن‌ها بنشیند، ابا داشتند و مدام او را به خاطر سر و وضعش مسخره می‌کردند.

از طرفی پارک پسری دورگه آمریکایی-کره‌ای است که سر و شکلش بیشتر شبیه مادره کره‌ای‌اش است تا پدر آمریکاییش. پارک حتی به ورزش مورد علاقه‌ پدرش یعنی تکواندو هم علاقه ندارد. خانواده آن‌ها شاد و پر از عشق است و پارک به جز شرمندگی از سر و شکل آسیایی‌اش مشکل دیگری ندارد.

آشنایی و دوستی النور و پارک باعث می‌شود هر دو نفر بیشتر بتوانند با شرایطشان کنار بیایند و ارزش بیشتری برای زندگی قائل باشند. علاوه بر این هر کدام یاد گرفتند قوی باشند و مشکلاتشان را حل کنند. این کتاب برای خیلی از بچه‌های دبیرستانی مطالب آموزنده‌ای در زمینه خشونت خانگی، عشق، دوست داشتن بدن و مقابله با تمسخرهای دسته جمعی در گروه‌های نوجوانانه دارد.